Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2014

Pokaż wszystkie
  • Wiatraki reklamowe jako nowoczesny nośnik reklamy zewnętrznej
    • Jakub Dąbrowski
    2014 MARKETING I RYNEK

    Liczne przedsiębiorstwa bardzo chętnie w swoich działaniach komunikacyjnych sięgają po różnorodne formy reklamy zewnętrznej. Coraz częściej pojawiają się one w nowych, mniej oczywistych miejscach. W poszukiwaniu ściśle ukierunkowanych i tańszych sposobów dotarcia do konsumentów reklamodawcy odkryli olśniewający pakiet „mediów alternatywnych” (Armstrong i Kotler, 2012). Pomimo, iż konsumenci mają niezbyt pozytywny stosunek do reklam, to w przypadku tych w wersji zewnętrznej ich akceptacja jest znacząco większa (Smalec, 2012). Ta forma ma wiele zalet takich jak masowe dotarcie do odbiorców, oddziaływanie na wiele zmysłów czy sam fakt, iż działa non stop. By zwiększyć jeszcze bardziej atrakcyjność takowej reklamy do głosu dochodzą projektanci nowoczesnych technologii. W artykule przedstawiono istotę reklamy zewnętrznej, scharakteryzowano jej obecny rynek w kraju, a także zaprezentowano jeden z najnowocześniejszych nośników reklamy zewnętrznej na przykładzie turbiny reklamowej.


  • Wibracyjna metoda wyznaczania sił w wieszakach na przykładzie wiaduktu w Gdańsku
    • Krzysztof Topolewicz
    • Michał Topolewicz
    • Magdalena Rucka
    • Krzysztof Wilde
    2014

    Metoda wibracyjnego wyznaczania sił w cięgnach jest powszechnie używana przez wiele zespołów zajmujących się diagnostyką konstrukcji cięgnowych, działających w uczelniach technicznych lub firmach. Największą zaletą tej metody jest jej prostota. Identyfikacji sił naciągu elementów cięgnowych, takich jak na przykład wieszaki obiektu mostowego, dokonuje się poprzez pomiar drgań swobodnych cięgna, wyznaczenie częstości drgań własnych i na ich podstawie wyliczenie wartości sił normalnych z wykorzystaniem prostej formuły matematycznej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie podstaw teoretycznych metody wibracyjnej oraz zastosowanie jej na przykładzie mostu WD-1 w Gdańsku w ciągu trasy Słowackiego.


  • Wiedza ogólna o eksperymencie naukowym
    • Beata Bochentyn
    • Bogusław Kusz
    2014 LAB Laboratoria, Aparatura, Badania

    W pracy przedstawiono podstawowe pojęcia z zakresu metodologii badań w nauce i w technice


  • Wielkie wydarzenia jako katalizator procesów rewitalizacji
    • Dorota Dominika Kamrowska-Załuska
    • Małgorzata Kostrzewska
    2014 PROBLEMY ROZWOJU MIAST Kwartalnik Naukowy

    Celem referatu jest naświetlenie procesów rewitalizacji towarzyszących organizacji wielkich wydarzeń w dwóch aspektach: 1) rewitalizacja jako motor lub jako skutek działań; 2) lokalność i regionalność procesów rewitalizacji. Omówieniu tych zjawisk służą przykłady miast-organizatorów wielkich wydarzeń, Sydney (IO 2000), Pekin (IO 2008), Londyn (IO 2012) oraz Gdańsk (Euro 2012) i Szczecin (The Tall Ships Races 2013). Kluczową kwestią jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób struktury wybudowane na jednorazowe wydarzenie (stadiony, hale wystawowe) mogą następnie zostać zintegrowane z tkanką miejską (fizycznie, funkcjonalnie i społecznie) oraz jak powinna zostać skonstruowana długofalowa strategia wykorzystania tych struktur. Coraz częściej strategie dotyczące organizacji wielkich wydarzeń (zwłaszcza takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Kontynentu lub Świata w Piłce Nożnej) obejmują fazę po ich zakończeniu, uwzględniając okres nawet kilkunastu kolejnych lat. Taka sytuacja miała przykładowo miejsce w Gdańsku gdzie lokalizacja stadionu i związanej z nim infrastruktury transportowej, była tylko jednym z aspektów transformacji dzielnicy Letnica. W niektórych przypadkach ten aspekt jest szczególnie silnie brany pod uwagę jak np. podczas przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.


  • Wieloobszarowa rozmyta regulacja PIλDμ mocy reaktora jądrowego
    • Bartosz Puchalski
    • Kazimierz Duzinkiewicz
    • Tomasz Adam Rutkowski
    2014

    W artykule przedstawiono wieloobszarowy regulator rozmyty z lokalnymi regulatorami PIλDμ niecałkowitego rzedu. Regulator ten został zaprojektowany do sterowania mocą reaktora jądrowego typu PWR (Pressurized Water Reactor). Do syntezy wieloobszarowego regulatora PIDμ wykorzystano model matematyczny reaktora PWR o parametrach skupionych obejmujący procesy generacji i wymiany ciepła oraz efektów reaktywnościowych. Nastawy lokalnych regulatorów PIDμ zostały dobrane optymalnie minimalizujac całkowe wskazniki jakosci sterowania ISE oraz ITAE. Wykorzystujac nieliniowy model matematyczny reaktora PWR wykazano, że zastosowany regulator wieloobszarowy jest w stanie poprawić jakość pracy układu sterowania mocą reaktora jądrowego w porównaniu do układu sterowania z wieloobszarowym regulatorem PID.


  • Wieloobszarowa rozmyta regulacja PIλDµ mocy reaktora jądrowego
    • Bartosz Puchalski
    • Kazimierz Duzinkiewicz
    • Tomasz Adam Rutkowski
    2014

    Wartykule przedstawiono wieloobszarowy regulator rozmyty z lokalnymi regulatorami PIλDµ niecałkowitego rzędu. Regulator ten ostał zaprojektowany do sterowania mocą reaktora jądrowego typu PWR (Pressurized Water Reactor). Do syntezy wieloobszarowego regulatora PIλDµ wykorzystano model matematyczny reaktora PWR o parametrach skupionych obejmujący procesy generacji i wymiany ciepła oraz efektów reaktywnościowych. Nastawy lokalnych regulatorów PIλDµ zostały dobrane optymalnie minimalizując całkowe wskaźniki jakości sterowania ISE oraz ITAE. Wykorzystując nieliniowy model matematyczny reaktora PWR wykazano że zastosowany regulator wieloobszarowy jest w stanie poprawić jakość pracy układu sterowania mocą reaktora jądrowego w porównaniu do układu sterowania z wieloobszarowym regulatorem PID


  • Wielopoziomowe przekształtniki średniego napięcia (SN) o budowie modułowej
    • Marek Adamowicz
    • Zbigniew Krzemiński
    2014 Automatyka Elektryka Zakłócenia

    W artykule omówiono wybrane zagadnienia dotyczące zastosowań wielopoziomowych przekształtników średniego napięcia (SN) w układach napędowych o regulowanej prędkości, zwłaszcza w układach z izolacją od sieci zasilającej. W opracowanym przekształtniku zastosowano izolację galwaniczną od sieci zrealizowaną za pomocą izolowanych przetwornic dc-dc z transformatorami wysokiej częstotliwości (> 5 kHz). Przedstawiono zarejestrowane przebiegi napięć i prądów charakteryzujące omawiany przekształtnik.


  • WIELOWARIANTOWA ANALIZA WPŁYWU MODERNIZACJI LINII KOLEJOWEJ NR 201 NA DOSTĘPNOŚĆ KOLEJOWĄ GDYŃSKIEGO PORTU
    • Radosław Gleba
    • Sławomir Grulkowski
    • Jerzy Zariczny
    2014 Zeszyty Naukowo-Techniczne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Krakowie. Seria: Materiały Konferencyjne

    W artykule zawarto analizę zdolności przepustowej przy różnych wariantach modernizacji linii kolejowej nr 201 na odcinku Kościerzyna – Gdynia Główna. Wykazano, że przeprowadzenie obszernych inwestycji infrastrukturalnych jest niezbędne nie tylko ze względu na możliwość zapewnienia alternatywy dla pociągów towarowych kursujących do/z Portu Gdynia po liniach kolejowych nr 9 i 202, ale przede wszystkim ze względu na przyszłe natężenie ruchu pociągów pasażerskich.


  • Wieś Żuławska – Krajobraz Żuławski. Scenariusz lekcji.
    • Justyna Borucka
    2014

    W publikacji przedstawiono eksperymentalny, przykładowy scenariusz dotyczący tematyki dziedzictwa kulturowego na przykładzie wsi żuławskiej w krajobrazie (Wieś Żuławska – Krajobraz Żuławski). Prezentuje regionalną architekturę drewnianą Żuław Delty Wisły oraz związane z nią dziedzictwa kulturowe. Scenariusz opatrzony jest komentarzem dydaktycznym poruszanej problematyki, wskazuje na efekty kształcenia oraz podaje przykładowe zadania tematyczne, projektowe oraz eksperymentalne wraz z rozwiązaniami. W scenariuszu opisano również metody dydaktyczne (metody pracy i forma zajęć) oraz środki dydaktyczne potrzebne do osiągnięcia przyjętych celów. Przyjęta metodologia stanowi nowatorskie podejście do przedstawianych zagadnień i ma na celu budowanie świadomości dziedzictwa kultowego mieszkańców regionu.


  • Wirówka geotechniczna - historia, modelowanie i współczynniki skali
    • Jakub Konkol
    2014 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Rozwój modelowania zjawisk geotechnicznych w wirówce. Historia rozwoju urządzenia. Przyczyny wykorzystania wirówki geotechnicznej przez ośrodki naukowe i biura inżynieryjne. Obecny status urządzenia w edukacji i przemyśle. Podstawy teoretyczne badań modelowych w wirówce geotechnicznej. Lista wybranych zależności korelacyjnych. Przegląd i dyskusja wybranych współczynników skali.


  • Wizje rozwoju profesji w warunkach zreformowanej oświaty w opinii nauczycieli
    • Michał Tomasz Tomczak
    2014 Pełny tekst

    W artykule prezentowane są wyniki badania sondażowego, którego zakresem tematycznym było określenie, w jaki sposób nauczyciele postrzegają swój zawód oraz jakie wizje i kierunki przedstawiają w zakresie rozwoju profesji.


  • Wizualizacja obrazu stereowizyjnego w systemie VisRobot
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Tomasz Merta
    2014 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    W pracy omawia się nowe podejście do robotycznego systemu wizyjnego, którego zadaniem jest wizualizacja obrazu stereo dla operatora robota. Pomysł ten polega na inteligentnym wykorzystaniu zmiennej bazy stereo, co pozwala na zwiększenie zakresu rozdzielczości głębi obrazu dla odległych obiektów. W systemie VisRobot na podstawie obrazu stereo, przy różnych bazach, wyznaczana jest mapa dysparycji. Odpowiednia wizualizacja (zakresu) dysparycji umożliwia poprawne postrzeganie głębi w obrazie stereoskopowym.


  • Wizualizacja zagadnień przestrzennych w Adobe Acrobat 3D = Visualization of Spatial Issues in Adobe Acrobat 3D
    • Bożena Kotarska-Lewandowska
    2014

    The article presents the use of 3D PDF for visualization of selected spatial issues, which can be used in teaching materials, as well as during lectures of descriptive geometry.


  • Wizyjny system monitoringu stanu nakładek stykowych odbieraków prądu
    • Sławomir Judek
    • Leszek Jarzębowicz
    • Krzysztof Karwowski
    2014

    Eksploatowane do niedawna w Polsce nakładki pantografów kolejowych były wykonywane w postaci styków miedzianych. Na początku 2011 r. przeprowadzono kompleksową zmianę typu nakładek stykowych, stosowanych przez operatorów korzystających z infrastruktury PKP PLK S.A., z miedzianych na metalizowane węglowe. Wraz z wprowadzeniem nakładek węglowych istnieje potrzeba opracowania nowych metod diagnostyki tego istotnego elementu toru zasilania pojazdu. Celem diagnostyki jest wykrycie uszkodzonych i nadmiernie zużytych nakładek stykowych poprzez analizę obrazu 3D, ukierunkowaną na określenie ich wymiarów. Proponowane rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu nowych metod pomiarowych z obrazowaniem trójwymiarowym, które jak dotąd nie było stosowane do diagnostyki technicznej, zwłaszcza obiektów będących w ruchu i pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. Układ obrazowania 3D wymaga zastosowania lasera emitującego liniową wiązkę oświetlającą nakładkę, kamery 3D i szybkiego łącza danych do komputera rejestrującego.


  • Własne źródełko. Pompa głębinowa.
    • Ziemowit Suligowski
    2014 Magazyn Instalatora

    Problem wyboru pompy instalowanej w studni. Konsekwencje w tym uciążliwość (hałasy). Podstawowe rodzaje konstrukcji pomp głębinowych.


  • Właściwości fizykochemiczne i możliwości zastosowania preparatu biosurfaktantowego wytwarzanego przez Pseudomonas PS-17
    • Ilona Edyta Kłosowska-Chomiczewska
    2014

    Praca dotyczy właściwości fizykochemicznych nieoczyszczonego biosurfaktantu wytwarzanego przez szczep Pseudomonas PS-17 (biokompleksu ramnolipidowego RL53) oraz możliwości jego zastosowania w rafinacji olejów roślinnych. W części literaturowej przedstawiono zarys wiedzy na temat toksyczności i biodegradowalności biosurfaktantów, a także na temat wybranych właściwości fizykochemicznych tych związków, takich jak zdolność do micelizacji i obniżania napięć międzyfazowych, zdolność do solubilizacji czy emulgowania substancji hydrofobowych. Omówiono także stan wiedzy dotyczącej możliwości zastosowania biosurfaktantów w medycynie i różnych gałęziach przemysłu, na przykład w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym, a także w technologiach ochrony środowiska i rolnictwie ekologicznym. Szczególną uwagę zwrócono na możliwość otrzymywania biosurfaktantów przy wykorzystaniu surowców odnawialnych, w tym także surowców odpadowych. W części doświadczalnej przedstawiono właściwości fizykochemiczne nieoczyszczonego biosurfaktantu takie, jak zdolność do obniżania napięcia w różnych układach międzyfazowych, zdolności zwilżające względem powierzchni o różnej hydrofobowości, wielkość micel tworzonych przy różnym pH oraz zdolności solubilizujące i emulgujące. Właściwości te porównano z właściwościami oczyszczonego biosurfaktantu, w postaci mieszaniny ramnolipidów RL1 i RL2. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że nieoczyszczony biosurfaktant wykazuje właściwości zbliżone do właściwości oczyszczonych ramnolipidów, a nawet lepsze, a zatem z powodzeniem może być stosowany jako ich tańsza alternatywa. W części doświadczalnej podjęto także próbę określenia możliwości zastosowania nieoczyszczonego biosurfaktantu w procesie rafinacji olejów roślinnych metodą przemywania roztworami tego związku. Stwierdzono, że biokompleks RL53 nie powoduje lepszego usunięcia fosfolipidów z oleju niż woda, ale przy jego zastosowaniu można jednocześnie przeprowadzić odśluzowanie i odkwaszanie oleju. Co więcej podczas odkwaszania silnie alkalicznymi roztworami biosurfaktantu (pH>13) efektywność usuwania WKT była wyższa, niż wynikało to ze stechiometrycznych obliczeń dla odkwaszania wodnym roztworem ługu sodowego o tym samym pH. Uznano, że WKT dość łatwo wbudowują się w warstwę adsorpcyjną tworzoną przez różne związki powierzchniowo czynne, np. takie jak mydła, fosfolipidy czy biosurfaktanty i w ten sposób mogą być eliminowane z oleju, nawet jeśli nie zostały zneutralizowane do postaci mydeł.


  • Właściwości podłoża gruntowego jako czynnik determinujący proces inwestycyjny farmy wiatrowej
    • Maciej Niedostatkiewicz
    • Tomasz Majewski
    2014 Przegląd Budowlany

    W artykule przedstawiono opis usterek i uszkodzeń fundamentu kołowegowieży turbinyelektrowni wiatrowej spowodowanych lokalnym osłabieniem podłoża gruntowego, będących następstwem błednego, na etapie prac przygotowawczychrozpoznania warunków gruntowychw stosunku do warunków rzeczywistych, zweryfikowanych na etapiewznoszenia obiektu. W czasie realizacji fundamentu nastąpiło jego zalanie woda gruntowąspowodowane wyłamaniem dna wykopu. W artykule omówiono niedoskonałosci przyjętego rozwiązania projektowego oraz przedstawiono propozycje naprawy polegające na wzmocnieniu podłoża gruntowego oraz konstrukcji fundamentu.


  • Właściwości retencyjne, przewodność hydrauliczna i naprężenia efektywne w gruntach nienasyconych
    • Adam Szymkiewicz
    • Zbigniew Sikora
    • Rafał Ossowski
    • Witold Tisler
    2014 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Znaczenie gruntów nienasyconych we współczesnej inżynierii. Funkcje retencji gruntów. Funkcje przewodności hydraulicznej. Określanie naprężenia efektywnego.


  • Właściwości strukturalne i elektryczne szkieł tlenkowych z grupy Pb-P-O
    • Beata Bochentyn
    2014 Dokonania Młodych Naukowców

    Przeprowadzono wytop szkieł ołowiowo-fosforanowych xPbO-(100-x)P2O5 (gdzie x=10,20,30,40,50,60). Stwierdzono, że na skutek parowania następuje zubożenie szkieł w ołów względem początkowej stechiometrii. Zbadano właściwości strukturalne oraz przeanalizowano doniesienia literaturowe w zakresie właściwości elektrycznych tych szkieł. Zaobserwowano, że w zależności od udziału tlenku ołowiu w strukturze szkła następuję wyraźna zmiana wybranych parametrów strukturalnych i elektrycznych. Dla składów zawierających mniej niż 50% molowych PbO tlenek ołowiu pełni rolę modyfikatora, natomiast dla składów zawierających więcej niż 50% molowych PbO jest on jednocześnie modyfikatorem, jak i składnikiem szkłotwórczym.


  • Właściwości złączy spawanych pod wodą metodą mokrą elektrodami otulonymi (111)
    • Grzegorz Rogalski
    • Dariusz Fydrych
    • Karolina Prokop-Strzelczyńska
    • Jerzy Łabanowski
    2014

    Przedstawiono analizę wpływu ilości wprowadzonego ciepła (energii liniowej), rodzaju złącza oraz rodzaju spawania (mokre, lokalną komorą suchą) na twardość złączy spawanych pod wodą.