Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2014
Pokaż wszystkie-
Komentarz do art. 87 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
- Krystyna Kowalik-Bańczyk
Commentary to the provision of the Act on Protection of Competition and Consumers concerning the refusal to institute an antitrust proceeding
-
Komentarz do artykułu w "Piśmie PG" nr 8/2013
- Ryszard Katulski
Komentarz do artykułu w "Piśmie PG" nr 8/2013
-
Komercyjne systemy radiolokalizacyjne
- Przemysław Falkowski-Gilski
- Ryszard Katulski
- Jacek Stefański
Przedstawiono przegląd wybranych komercyjnych systemów radiolokalizacyjnych pracujących w środowisku wewnątrzbudynkowym oraz zewnątrzbudynkowym. Opisano podstawy i zasady działania usług lokalizacyjnych oraz mechanizmy przetwarzania informacji w systemach GIS.
-
KOMPETENCJE MIĘDZYKULTUROWE A UDZIAŁ W PROGRAMIE ERASMUS
- Beata Krawczyk-Bryłka
Kompetencje międzykulturowe, rozumiane jako postawa wobec współpracy z przedstawicielami innych kultur, to ważny element kształcenia studentów w procesie przygotowywania ich do podejmowania działań na globalnym rynku pracy. Artykuł prezentuje wyniki badań dotyczących postaw studentów wobec pracy w zespołach wielokulturowych. Skoncentrowano się głównie na porównaniu nastawienia studentów w zależności od tego, czy byli wcześniej uczestnikami programu Erasmus. Porównania dokonane w grupie 100 studentów wykazały, że w grupie, która brała udział w studiach zagranicznych istotnie bardziej pozytywne jest nastawienie do pracy w zespołach zróżnicowanych kulturowo, a samoocena własnych kompetencji międzykulturowych uczestników programu Erasmus jest wyższa niż grupy bez takiego doświadczenia.
-
Kompetencje pracowników w różnym wieku w opinii menadżerów
- Anita Richert-Kaźmierska
- Artur Ziółkowski
W opracowaniu podjęto problematykę oceny kompetencji pracowników w różnym wieku dokonywanej przez menadżerów. Celem wyznaczonym przez autorów było opracowanie systematyki tych kompetencji i diagnoza opinii na temat ich znaczenia dla organizacji.
-
KOMPLEKSOWY PROJEKT ZAMOCOWANIA RUROCIĄGÓW 4” WT 0,3” CT X70 NA ZMODERNIZOWANEJ PLATFORMIE PETROBALTIC
- Artur Olszewski
- Michał Wodtke
- Jacek Łubiński
W ramach realizowanej pracy przeprowadzono analizę kilku koncepcji zawieszenia rurociągów na platformie wydobywczej Lotos Petrobaltic. Wykonano obliczenia sprawdzające oraz opracowano kompleksowy projekt technicznych obejmujący dokumentację warsztatową oraz instrukcję montażu i eksploatacji. Zastosowane unikatowe rozwiązanie uchwytów rur CT.
-
Kompozyt przekładkowy GFRP z rdzeniem PET w powłokowej konstrukcji kładki dla pieszych
- Jacek Chróścielewski
- Marian Klasztorny
- Mikołaj Miśkiewicz
- Łukasz Pyrzowski
- Magdalena Rucka
- Krzysztof Wilde
W artykule przedstawiono badania doświadczalne materiału przekładkowego zastosowanego w innowacyjnym rozwiązaniu mostu dla pieszych. Kładka o konstrukcji powłokowej wykonana jest z kompozytu przekładkowego i jest wytworzona w całości bez złączy w technologii infuzji. Artykuł przedstawia wyniki badań doświadczalnych okładzin, pianki PET oraz testy 3- i 4-punktowego zginania belek wykonanych z materiału przekładkowego. Uzyskane wyniki badań eksperymentalnych stanowią dane walidacyjne do modeli numerycznych konstrukcji kładki użytych w projektowaniu.
-
Kompozytowa kładka pieszo-rowerowa o konstrukcji przekładkowej
- Jacek Chróścielewski
- Marian Klasztorny
- Krzysztof Wilde
- Mikołaj Miśkiewicz
- Roman Romanowski
Przedstawiono koncepcję kompozytowej kładki pieszo-rowerowej w formie konstrukcji powłokowej przekładkowej w kształcie litery U. Przęsło kładki jest swobodnie podparte, o rozpiętości 16,00 m, a szerokość użytkowa wynosi 2,60 m. Okładki przekładkowego dźwigara głównego są laminatami uniepalnionymi winyloestrowo – szklanymi. Tkaniny, wytworzone ze szkła E, są ortogonalne, zrównoważone, zszywane. Rdzeń przekładkowego dźwigara głównego jest wytworzony z bloków pianki PET. Dźwigar główny kładki jest wytworzony w technologii infuzji w jednym cyklu technologicznym. Opisano program badań eksperymentalnych i numerycznych próbek, segmentów walidacyjnych oraz kładki w skali naturalnej. Projektowana kładka dla pieszych jest innowacyjna w skali światowej, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i technologicznym.
-
KOMPUTEROWE WSPOMAGANIE BUDOWNICTWA PRZY PROJEKTOWANIU SŁUPÓW ŻELBETOWYCH WG EC
- Monika Zielińska
- Karol Grębowski
W artykule przedstawiony został autorski program komputerowy służący do projektowania i wymiarowania słupów w konstrukcjach żelbetowych z uwzględnieniem zjawisk wpływających na ich pracę oraz informacji dotyczących projektowania wg EC. Język który posłużył do napisania oprogramowania to środowisko C++. Program przeprowadza użytkownika przez poszczególne etapy wymiarowania: od wprowadzenia podstawowych danych takich jak wymiary, klasa betonu, klasa stali zbrojeniowej oraz siły działające na słup, poprzez obliczenia współczynnika pełzania z uwzględnieniem wpływu imperfekcji w zależności od schematu podparcia, jak również od liczby elementów współpracujących w przeniesieniu obciążeń, długości wyboczeniowej aż do wygenerowania wykresu krzywej interakcji. Wynikiem końcowym obliczeń są dwa punkty zależności liczone wg metody nominalnej sztywności oraz nominalnej krzywizny. Położenie tych punktów względem krzywej granicznej decyduje o tym, czy nośność słupa jest zapewniona, czy została przekroczona. Treść opracowania opisuje w sposób szczegółowy działanie programu oraz metodykę i zjawiska, które trzeba uwzględnić przy projektowaniu osiowo i mimośrodowo ściskanych elementów konstrukcji żelbetowych zgodnie z normami europejskimi.
-
Komputerowy projekt oświetlenia elektrycznego boiska piłkarskiego
- Stanisław Czapp
- Kamil Babiński
W artykule przedstawiono wybrane elementy komputerowego projektu oświetlenia elektrycznego boiska piłkarskiego o nawierzchni sztucznej. Obliczenia i wizualizacje wykonano z wykorzystaniem programu DIALux. W projekcie uwzględniono zalecenia m.in. FIFA i UEFA.
-
Komputerowy system pomiarowy do diagnostyki łożysk
- Ariel Dzwonkowski
W artykule przedstawiono komputerowy system do diagnostyki łożysk silników indukcyjnych metodą pomiaru i analizy mocy chwilowej pobieranej przez badane maszyny. Do realizacji oprogramowania systemu pomiarowego wybrano środowisko programowania w języku graficznym LabVIEW. Opracowane oprogramowanie umożliwia analizę, archiwizację i wizualizację danych uzyskanych z pomiarów mocy chwilowej, pobieranej przez badane silniki indukcyjne, przeprowadzonych z wykorzystaniem kasety NI PXI 1033. Zadaniem opracowanej aplikacji jest również identyfikacja składowych widma mocy chwilowej, które są charakterystyczne dla szeregu typów uszkodzeń łożysk.
-
Komunikowanie a humanistyczne aspekty roli profesjonalnej menedżera: Studium etnograficzne
- Marta Szeluga-Romańska
- Monika Kostera
Artykuł pokazuje, jak trzy aspekty zarządzania humanistycznego realizowane są w organizacjach poprzez praktykę menedżerską.
-
Koncepcja analizy stanów emocjonalnych użytkowników w kontekście systemów zabezpieczeń transportowych
- Katarzyna Bobkowska
- Artur Janowski
- Marek Przyborski
- Jakub Szulwic
Autorzy, przywołując własne i światowe badania nad rozpoznawaniem emocji ludzkich z obrazu twarzy, wskazują na możliwość zastosowania algorytmów komputerowych i ich implementacji w komputerach osobistych (i innych urządzeniach personalnych wyposażonych w dostatecznie silny procesor obliczeniowy). Zastosowanie takiego rozwiązania może poprawić bezpieczeństwo użytkowania urządzeń, maszyn i pojazdów, których operatorzy muszą gwarantować niezawodność systemu. Wskazana koncepcja nadaje się do zastosowania w pojazdach, w których występuje bezpośrednia (kontaktowa) obsługa przez człowieka, ale także w rozwiązaniach wykorzystujących zdalne sterowanie (drony, nadzór ruchu). Badania realizowane przez autorów wskazują na możliwość oceny stanu emocjonalnego oraz wykrycia problemów psychologicznych na podstawie teledetekcyjnej oceny twarzy człowieka. Dotychczasowe rozwiązania opierają się na analizie obrazów z szybkich kamer, jednak postęp badań oraz rozwój technologiczny wskazuje, że rozwiązanie takie może być skutecznym elementem zabezpieczeń transportowych.
-
Koncepcja skojarzonego układu produkcji energii elektrycznej i ciepła dla wybranej lokalizacji geotermalnej
- Michał Bajor
W artykule przedstawiono rozważania nad koncepcją modernizacji systemu urządzeń energetycznych produkujących ciepło w ciepłowni geotermalnej Geotermii Podhalańskiej. Koncepcja ta ma na celu współprodukcję energii elektrycznej oraz ciepła przy wykorzystaniu entalpii fizycznej złoża wód geotermalnych. Tego typu rozwiązanie pozwoliłoby na częściowe pokrycie zapotrzebowania własnego na energię elektryczną, generując oszczędności w przedsiębiorstwie. Koncepcja oparta została o organiczny obieg Rankine'a, dla którego wykonano analizę termodynamiczną oraz ekonomiczną.
-
Koncepcja stanowiska oraz badania możliwości bezpompowego przetłaczania czynnika w rurce ciepła z pętlą obiegową. Część I - Wstęp-charakterystyka obiegu LHP
- Krzysztof Błauciak
- Dariusz Mikielewicz
Bezpompowa cyrkulacja czynnika roboczego występuje w rurkach ciepła z pętlą obiegową (LHP, ang. Loop Heat Pipe). Rurki ciepła oparte na pętli, to urządzenia dwufazowe służące do transportu ciepła, wykorzystujące grawitacyjne i kapilarne siły do wzbudzania obiegu czynnika roboczego. LHP stało się bardzo obiecującym urządzeniem, możliwym do wykorzystania w różnego rodzaju zaawansowanych urządzeniach pracujących naziemnie. W pierwszej części publikacji przedstawiono konstrukcję zbudowanego w Katedrze Energetyki i Aparatury Przemysłowej PG stanowiska doświadczalnego obiegu LHP. Omówiono zastosowaną w nim procedurę pomiarową oraz wstępne wyniki badań wraz z ich oceną.
-
Koncepcja systemu automatycznego nadzoru nad niebezpiecznymi zachowaniami uczestników ruchu drogowego
- Kazimierz Jamroz
- Wojciech Kustra
- Stanisław Gaca
Istotnym czynnikiem wpływającym na powstanie zdarzeń niebezpiecznych (kolizji i wypadków) na drogach są niebezpieczne zachowania kierowców: jazda z prędkością niedozwoloną, wjazd pojazdu na skrzyżowanie przy czerwonym sygnale, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, wymuszenie pierwszeństwa wobec pieszych, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, niestosowanie zabezpieczeń w pojazdach (kasków, pasów bezpieczeństwa), używanie telefonów komórkowych przez kierowcę podczas jazdy itp. W celu istotnego zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych konieczne jest podejmowanie skutecznych i efektywnych działań kształtujących bezpieczne zachowania w ruchu drogowym. Do jednych z najlepszych praktyk należą systemy automatycznego nadzoru nad niebezpiecznymi zachowaniami uczestników ruchu drogowego. W niniejszym artykule przedstawiono koncepcję automatycznego nadzoru nad dwoma wybranymi niebezpiecznymi zachowaniami uczestników ruchu drogowego: jazda z niebezpieczną prędkością i wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym sygnale.
-
Koncepcja systemu wspomagania decyzji nawigatora statku opartego na ewolucyjnym planowaniu manewrów antykolizyjnych
- Rafał Szłapczyński
Artykuł przedstawia koncepcję systemu wspomagania decyzji nawigatora statku opartego na wątkach badań prowadzonych wcześniej przez autora. System będzie rozszerzał funkcjonalność systemów dotychczasowych o możliwość szczegółowego planowania bezpiecznej trajektorii statku na wodach zamkniętych, z dużą liczbą statków obcych i ograniczeniami toru wodnego. Artykuł zawiera dyskusję możliwych podejść do planowania manewrów, optymalizacji trajektorii i zakresu ingerencji użytkownika. W wyniku tej dyskusji stwierdzono, że system będzie z wyprzedzeniem uwzględniał przepisowe manewry statków obcych i stosował algorytmy ewolucyjne jako podstawowe narzędzie optymalizacji, a uczenie się ze wzmocnieniem jako narzędzie wspomagające, umożliwiające kalibrację metody. Będzie on również pozwalał użytkownikowi na ręczne uzupełnianie lub korektę wyznaczanych automatycznie parametrów i pozyskiwanych danych.
-
Koncepcja szacowania wpływu drgań komunikacyjnych na budynki i na ludzi przy użyciu sztucznych sieci neuronowych
- Anna Jakubczyk-Gałczyńska
- Adam Kristowski
- Robert Jankowski
Koncepcja szacowania wpływu drgań komunikacyjnych na budynki i na ludzi przy użyciu sztucznych sieci neuronowych
-
Koncepcja układu sterowania pracą kotła energetycznego OP-230
- Aleksandra Konopka
- Jacek Barański
W artykule przedstawiono koncepcję układu sterowania pracą kotła energetycznego OP-230. Dobrano odpowiednie elementy układu sterowania oraz dokonano analizy techniczno-ekonomicznej zastosowanych układów sterujących.
-
KONCEPCJA USPRAWNIENIA FUNKCJONALNEGO DWORCA POZNAŃ GŁÓWNY
- Daniel Załuski
- Monika Arczyńska
Ocena funkcjonalno-przestrzenna zintegrowanego węzła przesiadkowego na dworcu Poznań Główny wraz z wytycznymi projektowymi przebudowy dworca.