Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2014
Pokaż wszystkie-
Koncepcja usprawnień funkcjonowania transportu zbiorowego w Gdyni
- Jacek Oskarbski
- Michał Miszewski
Głównym kierunkiem rozwoju systemu transportu zbiorowego powinno być zwiększanie dostępności usług przewozowych oraz poprawa ich jakości. Jako podstawowy cel wprowadzenia proponowanych usprawnień przyjęto zwiększenie dostępności transportowej oraz redukcję czasów podróży w obszarach, w których zdiagnozowano niewystarczającą jakość obsługi. Ocena funkcjonowania transportu zbiorowego w Gdyni umożliwiła wskazanie elementów, wymagających usprawnień oraz weryfikacji kierunków rozwoju systemu transportowego Gdyni, wynikających z regionalnych i lokalnych dokumentów planistycznych i strategicznych. Przeprowadzona analiza wskaźników obsługi pozwoliła na identyfikację obszarów Gdyni, w których funkcjonowanie transportu zbiorowego wymaga poprawy. Na tej podstawie zaproponowano warianty rozwiązań mające na celu zwiększenie efektywności funkcjonowania transportu zbiorowego na terenie miasta.
-
Koncepcja wyznaczania ryzyka uszkodzeń budynków mieszkalnych spowodowanych drganiami komunikacyjnymi
- Anna Jakubczyk-Gałczyńska
Drgania powodowane ruchem pojazdów, zwłaszcza ciężarowych, autobusów lub też sprzętu budowlanego, mogą mieć wpływ na budynki zlokalizowane w pobliżu dróg. Zjawisko to może wywołać uszkodzenia elewacji, konstrukcji, a nawet awarię budynku. Wykonywanie pomiarów dla każdego domu zlokalizowanego przy drodze byłoby czasochłonne i kosztowne, dlatego Autorka przedstawia metodę określania ryzyka wystąpienia wszelkich uszkodzeń bez wykonywania normowych badań drgań.
-
Koncepcje mostu przez Wisłę koło Kwidzyna
- Krzysztof Żółtowski
W artykule przedstawiono zrealizowane i planowane koncepcje przeprawy mostowej. Opisano most kolejowo-drogowy wybudowany w latach 1905-1909, niezrealizowane koncepcje i projekty z roku 2001 oraz ewolucję od koncepcji do realizacji mostu w roku 2014
-
Koncepcje niekonwencjonalnych układów kinematycznych docierania jednotarczowego z wykorzystaniem robota.
- Adam Barylski
- Norbert Piotrowski
W artykule przedstawiono podstawowe parametry aktualnie produkowanych docierarek jednotarczowych. Opisano standardowy układ docierania powierzchni płaskich i zamieszczono wyniki symulacji przebiegu trajektorii ruchu obrabianego przedmiotu dla zadanych parametrów obróbkowych. Uzyskane informacje o prognozowanym zużyciu tarczy docierającej były punktem wyjścia do opracowania nietypowych układów kinematycznych docierania jednotarczowego. Wybrane koncepcje wymagają wykorzystania robota.
-
-
Konkurencyjność i efektywność działania systemów ochrony zdrowia państw Europy Wschodniej i Południowej
- Justyna Kujawska
Dystans "zdrowotny" państw Europy środkowo wschodniej i południowej, pomimo osiągania coraz lepszych rezultatów, jest daleki w porównaniu z państwami tzw. "starej unii". Celem opracowania jest relatywna ocena, czy systemy zdrowotne państw, w których występuje konkurencja między płatnikami działają bardziej efektywnie ze względu na osiągane wskaźniki zdrowotne. Nakłady na ochronę zdrowia zostały przedstawione jako: wydatki na ochronę zdrowia, personel medyczny, liczba łóżek w szpitalach, a rezultaty (efekty) działania systemów ochrony zdrowia to: oczekiwana długość życia w zdrowiu, wskaźnik śmiertelności niemowląt, liczba punktów w rankingu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia. Zastosowano następujące metody badawcze: analiza czynnikowa, modelowanie ekonometryczne, analiza reszt modelu. Badanie nie pozwoliło na jednoznaczne wskazanie, że systemy opieki zdrowotnej gdzie występuje konkurencja między płatnikami osiągają znacząco lepsze wskaźniki zdrowotne.
-
Konkurs budowy mostów wyKOMBinuj mOst 2014
- Magdalena Rucka
Konkurs budowy mostów wyKOMBinuj mOst, organizowany przez Koło Naukowe Mechaniki Budowli KOMBO działające przy Katedrze Mechaniki Budowli i Mostów (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska) oraz przez Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział Gdańsk, na trwałe wpisał się już w kalendarz najważniejszych imprez studenckich kierunków związanych z budownictwem. W dniach 28–30 maja 2014 roku odbyła się już siódma edycja tego ogólnopolskiego konkursu pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Politechniki Gdańskiej, Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Akademii Młodych Uczonych PAN.
-
-
KONSTRUKCJA AUKSOTROFICZNEGO WZGLĘDEM L-LIZYNY SZCZEPU CANDIDA ALBICANS
- Kamila Rząd
Enzymy szlaku kwasu L-α-aminoadypinowego biosyntezy L-lizyny z Candida albicans są potencjalnymi celami molekularnymi w terapii przeciwgrzybowej. Niektóre grupy badawcze wykazały, że auksotrofia wobec L-lizyny u pewnych gatunków grzybów powoduje zmniejszenie ich zjadliwości i może mieć wpływ na wzrost in vivo [Liebmann i in. 2004]. Oznacza to, że można się spodziewać zahamowania wzrostu komórek grzybowych w wyniku działania selektywnych inhibitorów enzymów katalizujących reakcje szlaku kwasu L-α-aminoadypinowego. Usunięcie genu kodującego enzym uczestniczący w szlaku kwasu L-α-aminoadypinowego biosyntezy L-lizyny z genomu C. albicans może jednoznacznie potwierdzić czy enzym ten jest istotny w metabolizmie komórki.
-
KONSTRUKCJA I MOŻLIWOŚCI APLIKACYJNE UKŁADÓW WYKORZYSTUJĄCYCH RURKI CIEPŁA
- Rafał Andrzejczyk
- Tomasz Muszyński
Liczne układy energetyczne bazują na wykorzystaniu tzw. ”pasywnych metod chłodzenia”. Są to układy w których do przenoszenia energii cieplnej nie jest wymagana dodatkowa siła napędowa, pochodząca np. od urządzeń zewnętrznych jak pompa czy wentylator. Przewaga takich konstrukcji wiąże się z możliwością ich bezawaryjnego działania nawet w warunkach braku zasilania elektrycznego. Co powoduje iż chętnie stosowane są one w instalacjach zabezpieczających i awaryjnych. Także z punktu widzenia wpływu na środowisko naturalne i dążenia do ograniczenia zużycia energetycznego, tego typu urządzenia są promowane dla powszechnego wykorzystania. Wśród konstrukcji o najwyższej efektywności energetycznej wyróżnić tu należy układy termosyfonowe i układy rurek ciepła.
-
Kontrola parametrów obwodu wymuszającego w quasi-statycznych magnetycznych badaniach nieniszczących stali, cz. I: Model analityczny i 2D
- Marek Augustyniak
- Zbigniew Usarek
W artykule zaprezentowane zostało dwuwymiarowe modelowanie Metodą Elementów Skończonych (MES) układu do badań nieniszczących (ang. non-destructive testing, w skrócie NDT), składającego się z elektromagnesu jarzmowego i płyty ferromagnetycznej magnesowanej w sposób quasi-statyczny. Wykazane zostały ograniczenia stosowalności opartych na równaniach Maxwella obliczeń analitycznych 1D, które przynoszą zadowalające wyniki jedynie w zakresie liniowym. Choć model 2D umożliwia wyjście poza zakres liniowy, to uwzględnienie nieliniowości krzywej magnesowania B(H) w modelu numerycznym utrudnia, niekiedy w sposób znaczący, osiągnięcie zbieżności obliczeń. Zaproponowano strategie pokonywania wspomnianego problemu, m.in. za pomocą doboru pod-kroku obliczeniowego, eliminacji osobliwości, a także zadbania o ciągłość funkcji B(H) oraz jej pochodnej. Przedstawiono także rozwiązanie praktycznego problemu generacji właściwej funkcji na podstawie inżynierskich parametrów takich jak względna początkowa przenikalność magnetyczna oraz umowny poziom nasycenia. Praca stanowi punkt wyjścia do obliczeń statycznych 3D oraz analizy magnesowania polem zmiennym.
-
Koordynacja działania regulatorów transformatorów oraz kompensatora SVC
- Robert Małkowski
- Robert Kowalak
Stosowanie kompensatorów bocznikowych typu FACTS (np. SVC, STATCOM) w systemach elektroenergetycznych związane jest między innymi z takimi ich zaletami, jakimi są szybkość i płynność regulacji. Efektywność współpracy podłączonych do wspólnych szyn kompensatora z transformatorem, lub kompensatora zainstalowanego w trzecim uzwojeniu transformatora wymaga właściwej koordynacji sterowań. W artykule zawarto rozważania teoretyczne oraz wyniki badań symulacyjnych wskazujące na konieczność takiej koordynacji. Podano główne wskazania dotyczące nastawień oraz wzajemnej koordynacji układów regulacji tych obiektów.
-
Kopuła Dworca Morskiego w Gdyni przyczynkiem do rozwoju żelbetowych powłok cienkościennych w Europie
- Tadeusz Godycki-Ćwirko
- Krystyna Nagrodzka-Godycka
- Paweł Piotrkowski
Artykuł przedstawia rys historyczny początków projektowania i realizacji pierwszych żelbetowych powłok cienkościennych w Europie ściśle związany z niemieckimi projektantami, oraz powłokę kopuły Dworca Morskiego w Gdyni zrealizowaną w 1933 roku przez polską firmę. Kopuła Dworca Morskiego w Gdyni była pierwszą wielościenną, cienkościenną kopułą na rzucie prostokątnym. Przedstawiono również wybrane zagadnienia z analizy wytrzymałościowej przeprowadzonej przez Autorów, umożliwiającej ocenę stanu technicznego i możliwość dalszego jej użytkowania.
-
Korzyści z konkurencyjności międzynarodowej w krajach strefy Eurp
- Hanna Adamkiewicz
W pracy traktujemy konkurencyjność międzynarodową (ang. International Competitiveness- IC) jako katalizator produktywności. Zbudowaliśmy teoretyczny model rozwoju gospodarczego, w którym IC wchodzi w interakcję z klasycznymi czynnikami produkcji. wykazaliśmy również, że korzyści kraju z IC zależą zarówno od poziomu IC, jak również poziomu kapitału na pracownika. Oszacowano parametry modelu teoretycznego, korzystając z danych panelowych dla krajów strefy euro w latach 2006-2011.
-
Koszty i wskaźniki jakości jako narzędzie zarządzania w podmiocie leczniczym
- Justyna Kujawska
Rachunek kosztów w zakładach opieki zdrowotnej na obecnie bardzo duże znaczenie. Identyfikacja i analiza kosztów zarządzania placówką medyczną wpływa na wyniki finansowe. W rozdziale przedstawiono próbę identyfikacji kosztów jakości w szpitalu oraz zaproponowano mierniki oceny jakości. Zastosowano podział kosztów według koncepcji kompleksowego zarządzania jakością. Wyodrębniono koszty wewnętrzne (zgodności, braku zgodności, utraconych korzyści) oraz koszty zewnętrzne. Identyfikacja, ewidencja i odpowiednie zarządzanie kosztami jakości powinno w przyszłości przyczynić się do po-prawy wyników finansowych placówki, a przede wszystkim powinno przyczynić się do zmniejszenia ilości zdarzeń niepożądanych. Zaproponowano także zestaw wskaźników doskonalenia jakości. Wskaźniki te obejmują cztery sfery działalności zakładu: procesów wewnętrznych, perspektywa pacjenta, perspektywa pracownika i perspektywa finansowa. Połączenie ewidencji kosztów jakości oraz analizy wskaźników jakości pozwoli na sprawne zarządzanie systemem jakości w placówce opieki zdrowotnej.
-
KOSZTY NIEWYKORZYSTANYCH ZASOBÓW NA ODDZIALE SZPITALNYM
- Justyna Kujawska
Zadaniem podmiotów leczniczych jest poprawa zdrowia osób zgłaszających się po pomoc medyczną. Usługi zdrowotne tym różnią się od pozostałych, że oprócz planowanych przyjęć i zabiegów istnieją przypadki wymagające nagłej i szybkiej interwencji medycznej. Zakłady opieki zdrowotnej zobligowane są do utrzymywania określonego poziomu zdolności usługowych. Konsekwencją są koszty niewykorzystanych zasobów. Celem artykułu jest zaprezentowanie sposobu obliczania kosztów niewykorzystanych zasobów dla wybranego oddziału szpitala. Do oszacowania kosztów zaproponowano wykorzystanie rachunku kosztów pełnych, oraz rachunku kosztów działań. Obiektem badań jest oddział kardiochirurgii dla dzieci z wadami wrodzonymi dużego szpitala. Procent wykorzystania potencjału nie przekłada się na wyniki finansowe poszczególnych oddziałów szpitalnych. Oddziały z 40–50-procentowym wykorzystaniem łóżek osiągają dodatnie wyniki finansowe, a te z 90-procentowym ujemne.
-
Kreować czy kopiować? Strategie innowacyjne firm lokatorskich trójmiejskich instytucji pomostowych w świetle badań empirycznych
- Anna Lis
Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych przeprowadzonych wśród lokatorów trójmiejskich instytucji pomostowych w zakresie stosowanych przez nich strategii innowacji. Celem badania było wyłonienie dominujących postaw innowacyjnych w analizowanej grupie przedsiębiorstw, z uwzględnieniem sposobów wprowadzania innowacji na rynek (wybór między strategią ofensywną, defensywną i imitacyjną) oraz powiązań w procesie innowacyjnym (wybór między otwartym a zamkniętym modelem innowacji). Badania zostały przeprowadzone w 2013 r. i objęły 112 firm lokatorskich funkcjonujących w gdańskim i gdyńskim parku technologicznym (PPNT i GPN-T) oraz inkubatorze „Starter”. Wyniki badań wskazują, iż analizowane przedsiębiorstwa starają się „atakować rynek” współpracować z innymi podmiotami w obszarze innowacji, chociaż deklarowane postawy nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym.
-
Kształtowanie formy architektonicznej przyjaznej użytkownikowi z wykorzystaniem współczesnych technik komputerowych
- Krystyna Pokrzywnicka
- Robert Juchnevic
..
-
KTaO3-based nanocomposites for air treatment
- Adriana Zaleska-Medynska
- Anna Malankowska
- Martyna Marchelek
- Beata Bajorowicz
- Paweł Mazierski
- Tomasz Klimczuk
The advantage is that photocatalytic methods allow removing VOCs, NOx, SO2, deodorants, and microorganisms at the same system. The new third generation of photoactive materials activated by low powered and low cost irradiation sources (such as LEDs or black fluorescent UV lamps) can be used as photocatalysts in air purification systems. A series of single semiconductors and their nanocomposites combination were prepared using hydrothermal method. Photocatalytic activity of as-prepared nanocomposites was estimated by photocatalytic degradation of toluene in the gas phase using light-emitting diodes (LEDs, 375 nm) in four subsequent cycles.
-
Ku zarządzaniu humanistycznemu uniwersytetem
- Krzysztof Leja
W opracowaniu zarysowano obraz polskiej uczelni, wskazując ich mankamenty. Zastanawiając się nad zmianami w organizacji zarządzaniu uniwersytetem zaproponowano sięgnięcie do prac Mary Parker Follet (1927) oraz projektowania holograficznego Garetha Morgana (2007).