Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2006

Pokaż wszystkie
  • Nauczanie matematyki a perspektywy rozwoju uczelni technicznych
    • Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
    2006 Pismo PG

    Artykuł jest podsumowaniem XII Ogólnopolskiej Konferencji Nauczania Matematyki w Uczelniach Technicznych, której organizatorem była Politechnika Gdańska. Przewodniczącymi Komitetu Organizacyjnego i Naukowego Konferencji byli dr Anita Dąbrowicz-Tlałka oraz prof. Jerzy Topp. W Konferencji uczestniczyli oprócz przedstawicieli najlepszych uczelni technicznych w Polsce, Przewodniczący PKA prof. Zbigniew Marciniak oraz Wiceprzewodniczący RGSW prof. Jan Madey. Nie zabrakło też przedstawicieli CKE oraz Kuratoriów Oświaty.


  • Nauczanie matematyki na pierwszym roku studiów technicznych
    • Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
    2006 Pismo PG

    Uczelnie techniczne są miejsce, gdzie wysokiej jakości edukacja matematyczna jest szczególnie istotna. Wprowadzane reformy zmieniają stopniowo strukturę szkolnictwa co nie pozostaje bez wpływu na wyższe stopnie edukacji. Kształcenie z matematyki musi być nakierowane na potrzeby poszczególnych wydziałów oraz na zmieniające się zapotrzebowanie na rynku pracy. Tym bardziej, że zbliżający się niż demograficzny jest ogromnym wyzwaniem wobec wzrastającego współczynnika skolaryzacji.


  • Nauczanie urbanistyki dla architektów
    • Piotr Lorens
    • Gabriela Maria Rembarz
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    • Daniel Załuski
    2006

    Nauczanie urbanistyki na polskich wydziałach architektury prowadzone jest głównie na politechnikach. Program nauczania tego przedmiotu tkwi głęboko nie tylko w modernizmie, ale jescze w poprzedniej epoce systemu polityczno-ekonomicznego. Obecne czasy wymagają zdecydowanej zmiany wytycznych nauczania urbanistyki i planowania przestrzennego. Młody architekt by na trudnym rynku pracy skutecznie konkurować musi nabyć w trakcie studiów umiejętnosci nie tylko rozumienia kontekstu miasta jako formy przestrzennej. Musi umieć rozumieć miasto jako strukturę społeczno-przestrzenną oraz ekonomiczno-prawną. Tak postawiony problem architekt jako menager, a nie jedynie arysta-twórca wprowadza do podstawowego wykształcenia arhitektów jako równie ważne przedmioty z zakresu planistyki. Zespół Zakładu Rozwóju Miasta na Wydziale Architektury Politechniki Gdańkiej od 10 lat pracuje nad nowoczesnym programem nauczania urbanistyki. Duże szanse na wprowadzadzenie zmian daje reforma programowa związana z procesem bolońskim.


  • Nawierzchnie w portach morskich i terminalach kontenerowych
    • Józef Judycki
    2006 Drogownictwo

    Nawierzchnie w portach i terminalach kontenerowych poddawane są znacznie większym obciążeniom jednostkowym niż na drogach, ale sumaryczna liczba obciążeń jest dużo mniejsza. Obecnie stosuje się nawierzchnie asfaltowe, z kostki betonowej, z płyt betonowych monolitycznych i z prefabrykatów betonowych, na podbudowach zasadniczych z betonu, chudego betonu i kruszywa związanego lub niezwiązanego cementem oraz na podbudowach pomocniczych z kruszywa naturalnego lub stabilizowanego.


  • Network on Chip implementation using FPGAs resources
    • Miron Kłosowski
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W artykule przedstawiono implementację sieci typu ''Network on Chip'' w układach FPGA. Sieci typu ''Network on Chip'' stały się bardzo interesującym i obiecującym rozwiązaniem dla systemów typu ''System on Chip'' które charakteryzują się intensywną komunikacją wewnętrzną. Ze względu na inne paradygmaty projektowania nie ma obecnie dostępnych efektywnych platform do budowy prototypów sieci typu ''Network on Chip'' i ich weryfikacji. Cyfrowe systemy są zazwyczaj weryfikowane w układach FPGA, jednak układy FPGA nie są dobrze dopasowane do implementacji systemów ''Network on Chip''. W artykule przedstawiono sposoby implementacji sieci typu ''Network on Chip'' w układach FPGA. Przedstawiono nowe rozwiązania sieci ''Network on Chip'' wykorzystujące specyficzne zasoby FPGA takie jak: globalne sieci zegara, dedykowane sieci carry i moduły SRL-16. Rozwiązania te pozwalają na bardzo efektywną implementację niektórych rodzajów sieci ''Network on Chip''.


  • Network-centric warfare: a strategy for homeland security
    • Jędrzej Czajkowski
    • Henryk Lasota
    2006

    Pojawienie się międzynarodowego terroryzmu skutkuje nowym podejście do identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa krajowego. Powstał strategiczny dylemat - jak zidentyfikować przeciwnika? Utworzono pojęcie asymetrycznego zagrożenia i, w konsekwencji, asymetrycznej wojny. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że kolejne zagrożenia będą dotyczyć takich elementów krajowej infrastruktury, jak źródła energii, elektrownie, rafinerie ropy naftowej, rurociągi naftowe i gazowe lub takich środków zaopatrzenia, jak statki przewożące materiały strategiczne i wiele innych. W procesie planowania obrony, ważne jest budowanie i rozwijanie modeli określających podatność obiektów na zagrożenia i oceniających ryzyko dla każdego z nich. Sieciocentryczny sposób prowadzenia walki NCW (Network-Centric Warfare) umożliwia dostarczanie informacji równocześnie do wszystkich szczebli dowodzenia, co znacznie skraca czas reakcji, z czego z kolei wynika szansa skutecznej obrony i uniknięcia zniszczeń na dużą skalę oraz strat w ludziach. Artykuł przedstawia wojskowy punkt widzenia i proponuje stosowanie podejścia NCW jako strategii dla bezpieczeństwa krajowego.


  • Neural network breast cancer relapse time prognosis
    • Krzysztof Bartoszek
    • Bartosz Izydorek
    • Tadeusz Ratajczak
    • Jarosław Skokowski
    • Karol Szwaradzki
    • Wiktor Tomczak
    2006

    Przedstawiono architekturę i wyniki testowania sztucznej sieci neuronowej w prognozowaniu czasu nawrotu choroby u kobiet chorych na raka piersi. Sieć neuronowa uczona była na danych zgromadzonych przez 20 lat. Dane opisują grupę 439 pacjentów za pomocą 40 parametrów. Spośród tych parametrów wybrano 6 najistotniejszych: liczbę przerzutowych węzłów chłonnych, wielkość guza, wiek, skalę według Blooma oraz stan receptorów estrogenowych i progesteronowych. Czynniki te posłużyły jak parametry wejściowe dla sieci neuronowej, a czas przeżycia jako parametr wyjściowy. Sieci neuronowe zostały opracowane w środowisku MATLAB.


  • Neuronowa implementacja markowskiego modelu niezawodnościowego siłowni okrętowej
    • Jacek Rudnicki
    2006

    W artykule przedstawiono podsumowanie pierwszego etapu badań dotyczących możliwości i celowości implementacji markowskiego modelu niezawodnościowego siłowni okrętowej za pomocą sztucznych sieci neuronowych.Zaprezentowano wyniki symulacyjnego eksperymentu eksploatacyjnego, które posłużyły do pozytywnej weryfikacji przedstawionej w pracy hipotezy o istniejących w tym zakresie możliwościach.


  • New digital aids for pateints after laryngectomy
    • Andrzej Czyżewski
    • Jacek Kozłowski
    • Maciej Kulesza
    • Piotr Odya
    • Agata Szkiełkowska
    2006

    Powrót do prawidłowej komunikacji z otoczeniem pacjentów po laryngektomii jest możliwy poprzez wykształcenie zastępczej mowy przełykowej lub gardłowej a w pozostałych przypadkach, kiedy się to nie udaje, poprzez zastosowanie elektronicznych protez (wibratorów szyjnych) wprowadzających w drgania tkanki dna jamy ustnej i szyi. Nawet, gdy dochodzi do wykształcenia mowy zastępczej, jakość mowy artykułowanej przełykowo jak i artykułowanej z zastosowaniem wibratorów elektromechanicznych na ogół znacznie odbiega od oczekiwań. Dostępne na rynku wibratory wykonane są według przestarzałych nieaktualnych koncepcji, z zastosowaniem technologii. Wynikiem tego są duże rozmiary sztucznych krtani i zła jakość tworzonego głosu. Realizowany projekt zakłada skonstruowanie aparatu z zastosowaniem najnowszych komponentów i technik komputerowych, co spowoduje miniaturyzację urządzenia a ponadto poprawi w sposób zasadniczy jakość wytwarzanego głosu. Założono dwa sposoby tworzenia głosu - bezpośredni i pośredni. Pierwszy wykorzystuje małe urządzenie wibracyjne do wzbudzania głosu oraz specjalnie skonstruowany zminiaturyzowany wzmacniacz z cyfrowym przetwarzaniem mowy w jego torze. Zastosowanie cyfrowego przetwarzania mowy umożliwi znaczącą poprawę jej jakości poprzez odfiltrowanie niepożądanych zakłóceń pochodzących od wibracji, szumów i świstów oraz chrypienia. Pomocniczy sposób tworzenia głosu będzie wykorzystywał komputery typu palmtop, dla których przygotowano program syntezy mowy. Poprawę diagnostyki przed i pooperacyjnej oraz procesu rehabilitacji pacjentów, umożliwia opracowane oprogramowania do komputerowej analizy mowy. W konsekwencji opracowywane pomoce elektroniczne umożliwią chorym szybszą rehabilitację i naturalną komunikację werbalną z otoczeniem. Projekt jest realizowany przez zespół specjalistów z Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Akademią Medyczną w Gdańsku.


  • New education standards for engineers at selected faculties of universities of technology in Poland
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    2006

    Wolny rynek edukacji zmierza do punktu finalnego. Kształcenie inżynierów staje się coraz bardziej sprawa globalną. Głównym problemem w kształceniu jest zapewnienie odpowiednich relacji między wykształceniem ogólnym a technicznym specjalistycznym.Dlatego też standardy kształcenia winny stanowić co najmniej 80 % całkowitej liczby godzin przewidzianych programem kształcenia. Dla właściwej edukacji inżynierów niezbędne jest uczestnictwo w procesie kształcenia wysokiej klasy specjalistów z przemysłu.


  • New examples of N^(+)-H···^(-)S hydrogen bonds: Synthesis and X-ray study of selected secondary ammonium tri-tert-butoxysilanethiolates
    • Katarzyna Kazimierczuk
    • Jarosław Chojnacki
    • Antoni Konitz
    • Wiesław Wojnowski
    • Barbara Becker
    2006 POLYHEDRON

    Tri-tert-butoksysilanotiol reagując z aminami drugorzędowymi: Et2NH, morfoliną, dicykloheksyloaminą i 2,2,4,4-tetrametylopiperydyną daje odpowiednie sole amoniowe. Jak wykazują rentgenowskie badania strukturalne wszystkie te związki tworzą w ciele stałym jednostki dimeryczne {RS(-), R'NH2(+)}2, powiązane wiązaniami wodorowymi typu: N(+)-H···(-)S.


  • New generation cooling systems for car engines
    • Zbigniew Kneba
    2006

    Normy czystości spalin silników samochodowych wymusiły rozwój elektronicznego sterowania pracą silników samochodowych. Do niedawna układy chłodzenia były bardzo tradycyjnymi - niesterowanymi programowo. W artykule przedstawiono możliwości wprowadzenia zaawansowanego sterowania mikroprocesorowego do układów chłodzenia silników spalinowych. Rozważania zilustrowano badaniami z literatury i własnymi pomiarami autora.


  • New matrix-free reference materials of volatile compounds - application of glass fibres as support materials for surface compounds
    • Anna Świtaj-Zawadka
    • Anna Naganowska-Nowak
    • Piotr Konieczka
    • Jan Biernat
    • Jolanta Szczygelska-Tao
    • Jacek Namieśnik
    2006 Trends in Chromatography

    Technika termicznego rozkładu związków powierzchniowych, znana od ponad dziesięciu lat, ulega ciągłym udoskonaleniom w celu otrzymywania coraz szerszej gamy wzorców analitycznych występujących na coraz niższych poziomach stężeń. Początkowo w roli nośnika stosowano żel krzemionkowy, który w trakcie dalszych faz rozwoju tej techniki zastąpiono kolejno szkłem porowatym, a następnie włóknem szklanym. W ostatnim czasie uproszczono układ do sporządzania gazowych mieszanin wzorcowych poprzez wyeliminowanie desorbera, w którym dotychczas przeprowadzano rozkład związków powierzchniowych powstałych na powierzchni nośnika. Zastosowanie włókien szklanych pozwoliło na wykorzystanie urządzenia do SPME jako dogodnego sposobu wprowadzania chemicznie modyfikowanych nośników do gorącego dozownika chromatografu gazowego.


  • New methods of underwater ship noise classification
    • Eugeniusz Kozaczka
    • Sławomir Kozaczka
    2006 Pełny tekst HYDROACOUSTICS

    Detekcja, klasyfikacj, identyfikacja i rozpoznanie cech hałasu generowanego przez statki jest bardzo istotna z punku widzenia naukowego i obronnego. Włożono wiele wysiłku w rozwój technologii sonarów pasywnych, która umożliwia zastosowanie hałasów podwodnych do celów praktycznych. Przedstawiono wyniki badań, które ukazują możliwości wykorzystania sieci neuronowej do klasyfikacji źródeł generowanych przez układy mechaniczne, odpowiadających podwodnym hałasom wywoływanym przez statek. W artykule przedstawiono metodę opartą na sieci neuronowej, która jest bardzo pomocna w klasyfikacji wspomnianych typów źródeł hałasu, w celu ich rozpoznania.


  • Niching mechanisms in evolutionary computations
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Tomasz Białaszewski
    2006 Pełny tekst International Journal of Applied Mathematics and Computer Science

    Dozorowanie nisz stanowi mechanizm, którego celem jest utrzymanie gorzej przystosowanych osobników tak, aby populacja była różnorodna, zawierała odpowiednią liczbę istniejących gatunków, zarówno tych bardziej licznych, jak i tych mniej licznych, a przez to nie powodowała przedwczesnej zbieżności algorytmów ewolucyjnych. Efekt taki uzyskuje się poprzez odpowiednią modyfikację stopnia przystosowania lub rang osobników (zwiększa się szansę przejścia do następnego pokolenia potomków z materiałem genetycznym gatunków z rzadkich populacyjnie niszy oraz zmniejsza się ową szansę gatunkom z gęstych niszy). Niszowanie jest zatem szczególnie istotne w zadaniach optymalizacji wielokryterialnej w celu zwiększenia ich zdolności optymalizacyjnych oraz podtrzymania jak największej różnorodności poszukiwanych rozwiązań. W pracy proponuje się cztery formy niszowania (w odniesieniu do funkcji przystosowania oraz rang osobników całej populacji lub tylko tzw. puli rodzicielskiej) w dwu wariantach (ciągłym i periodycznym). Działanie oraz skuteczność proponowanych algorytmów zostały zweryfikowane na przykładzie abstrakcyjnych oraz inżynierskich (FDI) zadań wielokryterialnej optymalizacji.


  • Nieliniowa ekstrapolacja chwili zgodności fazowej napięć synchronizowanych obiektów elektroenergetycznych z wykorzystaniem funkcji wymiernej
    • Piotr Niklas
    • Grzegorz Redlarski
    • Andrzej Grono
    2006 ARCHIWUM ENERGETYKI / ARCHIVES OF ENERGETICS

    Przedstawiono metodę nieliniowej ekstrapolacji chwili zgodności fazowej napięć synchronizowanych obiektów elektroenergetycznych z wykorzystaniem funkcji wymiernej. Opisano dotychczas stosowane metody wyznaczania chwil koincydencji fazowej, wskazując na ich niedogodności. Zawarto opis algorytmu wyznaczania chwili zgodności fazowej wg proponowanej metody z wykorzystaniem funkcji wymiernej, ilustrując go przykładem. Zaprezentowano wyniki badań symulacyjnych wykazujące, że zaproponowana metoda charakteryzuje się dużą odpornością na częstotliwości napięcia synchronizowanych obiektów elektroenergetycznych.


  • Niszczenie wodorowe stali o podwyższonej wytrzymałości = Hydrogen degradation of high-strength steels.
    • Krzysztof Szymlek
    • Janusz Ćwiek
    2006

    W artykule przedstawiono niszczenie wodorowe stali 18G2A i jej symulowanej strefy wpływu ciepła (SWC). Jako parametry niszczenia wodorowego wybrano względne wartości energii zniszczenia, czasu do pęknięcia, wydłużenia, przewężenia i wytrzymałości na rozciąganie. Parametry te wyznaczono w próbie odkształcania z małą prędkością na próbkach gładkich, okrągłych. Stwierdzono, że stal 18G2A w środowisku kwaśnym (0,1 N H2SO4) podczas polaryzacji katodowej, jest bardziej skłonna do niszczenia wodorowego niż jej symulowana SWC.


  • Noise modeling of static CMOS gates for low-noise circuit synthesis
    • Grzegorz Blakiewicz
    • Małgorzata Chrzanowska-Jeske
    2006

    W artykule przedstawiono efektywną metodę modelowania widma szumu napięcia zasilającego generowanego przez statyczne bramki cyfrowe CMOS. Metoda modelowania uwzględnia krótkie impulsy prądowe powstające w czasie przełączania bramek i pozwala oszacować górne limity widma szumu napięcia zasilającego co umożliwia niskoszumową syntezę układów cyfrowych.


  • Noise spectral density computation based on finite element model of piezoceramic sensor
    • Petr Sedlak
    • Jiri Majzner
    • Lubomir Grmela
    • Lech Hasse
    2006

    The high sensitivity with wide bandwidth is required for sensor applications in non-destructive testing (NDT). The sensitivity of piezoceramic sensors demands to minimize their noise especially thermal noise, polarisation noise and low frequency 1/f noise,which are the main sources of voltage or current fluctuation in this sort of sensors. For simplicity, only the piezoceramic part of sensor was under study. the theoretical and numerical results were compared with experimental results, which were measured by our noise measurement set-up.


  • Non-causal final impulse response filters for the maximum return from capital markets
    • Andrzej Dyka
    2006 Pełny tekst ACTA PHYSICA POLONICA B

    W artykule rozważa się strategię operacji na rynkach kapitałowych, która polega na kupowaniu lub sprzedawaniu instrumentu finansowego, kiedy sygnał wyjściowy nie-przyczynowego filtru o skończonej odpowiedzi impulsowej osiąga odpowiednio minimum lub maksimum. Celem artykułu jest wyznaczenie "najlepszego" nie-przyczynowego filtru o skończonej odpowiedzi impulsowej (FIR), który zapewnia maksymalną stopę zwrotu z rynku przy użyciu powyższej strategii. Założona nie-przyczynowość polega na kompensacji opóźnienia wprowadzanego przez znany a priori filtr. Stwierdzono, że najlepszym rozwiązaniem jest filtr, którego odpowiedź impulsowa ma postać trójkąta Pascala oraz rodziny symetrycznych trójkątów potęgowych. Otrzymany wynik obowiązuje zarówno dla przypadku bez uwzględnienia jak i z uwzględnieniem kosztów transakcji, tzn. prowizji maklerskich. Stwierdzono, że rzeczone koszty transakcji znacząco redukują stopę zwrotu i z tego względu nie powinny być pomijane w analizach rynków.